לומוגרפיה, צילום ואני

15/1/2016

| נכתב ע"י

לפני מספר שנים רכשתי לי מצלמת לומו.

ה- +Lomo lc-a. עיבוד מודרני, לא זול במיוחד, וגם לא מתוחכם כלל לקלאסיקה אמיתית.

 

חברת לומו הוקמה בשנת 1914 בסן פטרסבורג כחברת אופטיקה ומכניקה רוסית וייצרה ציוד אופטי עבור הצבא הרוסי. בשנת 1930 פיתחה את המצלמה הרוסית הראשונה, ובמשך השנים, ציוד חדיש (לתקופתו) והמצאות שונות ומגונות בתחום האופטי. בזמן המלחמה הקרה מצלמות הלומו שימשו את ברית המועצות לצרכי ריגול.

עם התפרקותה של המעצמה הסובייטית בסוף שנת 1991, גילו 2 סטודנטים מווינה את המצלמה ויצאו לטייל איתה ברחבי אירופה. התוצאות היו מרשימות להחריד והשמועה התפשטה במהירות. החברה החלה לשווק מצלמות לשוק האזרחי המערבי. וגירסת הLomo Kompakt נמכרה כמו לחמניות טריות. במהרה הוקמה גם הקהילה הלומוגרפית העולמית (Lomographic society international).

 

מצלמת פילם 35 מ"מ פשוטה, ידנית, עדשת 32 מ"מ קבועה באיכות אופטית ירודה בעלת פוקוס אינסופי, וצמצם קבוע. במילים אחרות - מבחינה מקצועית אין יותר נמוך מזה.

למרבה הפלא, דווקא האיכות הירודה של המצלמה, זליגת האור פנימה על פני סרט הצילום, השוליים החשוכים ורוויית היתר בצבעים, הפכו את המצלמה מבחינה אמנותית לגן עדן.

 

האירוני בכל הסיפור הוא שדווקא חוסר הדיוק בייצור הפך למנוף השיווקי מבחינה רעיונית של המצלמה. "לומו" הפך לשם נרדף לסגנון צילום ייחודי, לא מדויק, מלא פגמים. כיום בעידן הדיגיטלי, ישנם אפילו פילטרים לפוטושופ המחקים בצורה מוצלחת למדי את התוצאה ה"לא מוצלחת" שמפיקה עדשת הלומו.

 

אך התוצאה הטכנית המעניינת שנוצרת בצילום אינה הסיבה העיקרית למהפיכה שעשתה מצלמת הלומו. עיקר העניין הוא בגישה הייחודית למעשה הצילום עצמו. המוטו "אל תחשוב, פשוט צלם" הוא התמצית לעשרת הדיברות שקבעה הקהילה בכדי להשליך את כל המעצורים שלך בצילום. עשרת הדיברות והכללים הם בוודאי הדבר המיוחד ביותר במצלמה הזו ובעיני הסיבה האמיתית לכך שהשקעתי קרוב ל-300 דולר כדי להחזיק את פיסת הגרוטאה הזאת בידי. הכבוד, הנוסטלגיה, והזיכרון של הרגעים שבהם ידעתי שזה מה שאני רוצה לעשות. תמיד. זה אפילו לא סיגנון הצילום שלי, אבל כן, זו האהבה שלי, זה החיבור הפנימי שלי, וזו הזוית שלי מול מה שסביבי, ואותה הזוית היא הדבר הכי אישי שיש לי כלפי העולם שאוכל להציג באופן ויזואלי, בלי מילים. אותם הכללים מתייחסים לגישה הבסיסית לאהבת הצילום, כיצד להשתחרר ממעצורים, להתפרע, לצלם מהמותן, לצלם תמיד, לא לחשוב פעמיים, והכי חשוב- אומר הכלל העשירי והמשמעותי ביותר- לשכוח מכל הכללים.

Please reload

 
יצירת קשר

תל אביב | רמת גן | מרכז | ירושלים ISRAEL

  • Grey Facebook Icon
  • Pinterest - Grey Circle
  • Grey Instagram Icon

© 2018 כל הזכויות שמורות ליובל יוסף